Think Tank Silesia

Zapraszamy do naszego portalu Think Tank Silesia, gdzie znajdziesz ciekawe artykuły o Śląsku. Dołącz do naszej społeczności i odkrywaj ten region na nowo!

Evently

Dołącz do naszej społeczności!

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Good things happen when you narrow your focus
Welcome to Conference

Write us on info@evently.com

Follow Us

Dostęp do kultury w Województwie Śląskim

Zdecydowanie kultura w naszym województwie cechuje się sporym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z przenikania się różnych tradycji kulturowych oraz nowych form wybieranych przez współczesnych twórców. Niewątpliwie jest to region, którego poszczególne obszary niekoniecznie są ze sobą spójne kulturowo, przy jednoczesnym silnym poczuciu tożsamości etnicznej. Jak jednak wygląda dostępność kultury w naszym województwie i co ją wyróżnia na tle reszty kraju?

Nasze województwo obrało sobie cztery cele strategiczne w zakresie kultury. Są nimi wzmocnienie środowisk twórczych, edukacja do kultury, zwiększenie uczestnictwa mieszkańców w kulturze oraz zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego. W realizacji tych celów w miastach naszego województwa na co dzień odnajduje się około 1400 instytucji i placówek kulturalnych, które nadzorowane są przez 185 jednostek samorządowych. Natomiast 19 instytucji kulturalnych podlega pod Województwo Śląskie, a trzy z nich prowadzone są wspólnie z Muzeum Śląskim, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, a także Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

Na Śląsku funkcjonuje obecnie 5 instytucji artystycznych nadzorowanych przez samorząd wojewódzki, a w ich skład wchodzą 3 teatry – dramatyczny Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, muzyczny Teatr Rozrywki w Chorzowie, operowy Opera Śląska w Bytomiu, a także Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

fot. Teatr Śląski

Od wielu lat prezentuje z powodzeniem dorobek najlepszej polskiej i światowej literatury. Entuzjaści sztuki teatralnej w samym centrum Katowic mogą zarówno cieszyć się spektaklami literatury klasycznej, jak i współczesnej. Co istotne instytucja ta stawia bardzo duży nacisk na śląską kulturę. Spora liczba prapremier, także tych dramatycznych jest albo zapisana w gwarze śląskiej albo odnosi się do historii tego wyjątkowego regionu.  Tylko w ostatnich latach w teatrze tym odbywały się tak cenione i nagradzane premiery spektakli jak: „Piąta strona świata” Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka, a także „Morfina” Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak. Ponadto mieszkańcy naszego województwa co miesiąc mogą cieszyć się ponad 30 różnymi propozycjami spektakli, koncertów, dyskusji, pokazów, warsztatów i spotkań.

Teatr Rozrywki w Chorzowie

Fot. Artur Wacławek; https://www.facebook.com/TeatrRozrywki/photos/5598829353511773

Jest to teatr muzyczny, który prezentuje musicale i widowiska muzyczne. Coś dla siebie znajdą zarówno fani klasyki gatunki, jak i współczesnych twórców. Najbardziej popularnymi spektaklami prezentowanymi w Teatrze Rozrywki w Chorzowie są zdecydowanie „Dyzma -musical” autorstwa W. Młynarskiego, „KRZYK według Jacka Kaczmarskiego” reżyserowany przez Roberta Talarczyka, a także „Położnice szpitala św. Zofii” P. Demirskiego. Warto wspomnieć, że instytucja ta prowadzi bardzo rozbudowaną działalność edukacyjną w Szkole Teatr i animatorską w obserwatorium. W okresie wakacyjnym teatr organizuje Wakacyjny Przegląd Przedstawień.

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego

https://pl-pl.facebook.com/filharmonia.slaska/photos

W jej ofercie znajduje się szeroka działalność koncertowa oraz popularyzatorska. W swoim repertuarze Filharmonia Śląska posiada muzykę symfoniczną, chóralną, kameralną organową klasyczną i współczesną. Słuchacze mają do dyspozycji dwie sale koncertowe. Co istotne Filharmonia Śląska koncertuje także poza granicami naszego województwa będąc jego znakomitą wizytówką.

Bytomska Opera Śląska

https://www.facebook.com/OperaSlaska/

Instytucja ta ma na swoim koncie ponad 260 premier. Wśród nich znajdują się opery, operetki, balety, a duża część z nich to prapremiery wyróżniane wieloma nagrodami. Na stałe w repertuarze Opery Śląskiej znajduje się 30 pozycji. Od niespełna 18 lat budynek filharmoniczny posiada nową salę koncertową  im. Adama Didura, w której organizowane są recitale, koncerty czy chociażby poranki poetycko-muzyczne.

Muzeum Śląskie w Katowicach

https://www.facebook.com/muzeumslaskie/photos/10162347476853032

Współprowadzone jest przez Zarząd Województwa Śląskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 roku Muzeum Śląskie zmieniło swoją lokalizację i aktualnie znajduje się na terenach dawnej kopalni „Katowice”. Zrewitalizowane obiekty stały się swoistym łącznikiem innych instytucji katowickiej Strefy Kultury. W ofercie Muzeum Śląskiego znajduje się wiele innowacyjnych projektów wystawienniczych z takich dziedzin jak sztuka, historia, etnografia, archeologia oraz scenografia. W ramach jego działania prowadzone są także inicjatywy edukacyjne i popularyzatorskie, których jednym z głównych celów jest upowszechnianie dziedzictwa Górnego Śląska.

Ponadto na terenie naszego województwa działają m.in. takie instytucje jak: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Historyczne w Bielsku Białej, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Biblioteka Śląska w Katowicach, Instytucja Filmowa Silesia-Film w Katowicach, a także wiele, wiele innych.

Na Śląsku znajduje się mnóstwo bogactwa materialnego w postaci charakterystycznych śląskich zabytków, które są częścią kultury przemysłowej. Wszystko to jasno wskazuje, że województwo śląskie dysponuje naprawdę pokaźną  listą instytucji kulturalnych. Zarówno tych o charakterze wojewódzkim, jak i tych w poszczególnych miastach i gminach na terenie Śląska.