Jaki jest poziom szkolnictwa wyższego w województwie śląskim?
Województwo śląskie charakteryzuje się drugą po mazowieckim najwyższą liczbą mieszkańców, a także najwyższym stopniem urbanizacji i gęstości zaludnienia w naszym kraju. Tak duże skupisko ludzi musi posiadać równie imponującą infrastrukturę, a także bazę edukacyjną. Na terenie województwa śląskiego aktualnie znajdują się 34 szkoły wyższe i 25 jednostek zamiejscowych. Jaki jest ich poziom oraz popularność na tle reszty kraju?
Według danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny w roku akademickim 2021/2022 w województwie śląskim na uczelniach wyższych studiowało 107 303 osób. Z czego 62 871 stanowiły kobiety. 70 784 osoby studiowały stacjonarnie, zaś 36 519 osób wybrało tryb niestacjonarny. Na śląskich uczelniach studiowało także 6 106 cudzoziemców. Na tle kraju jest to średni wynik, ponieważ w samym województwie mazowieckim studiuje ponad 264 tysiące osób. Wyprzedza nas również małopolskie z ponad 144 tysiącami studentów, wielkopolskie z 124 tysiącami oraz dolnośląskie z 116 tysiącami.
Jak widać wyprzedzają nas także województwa o zdecydowanie mniejszej liczbie mieszkańców. Jednakże zarówno Wrocław, Kraków jak i Poznań są bardzo atrakcyjnymi miastami dla studentów, które mocno nastawiają się właśnie na te grupę osób. Według statystyk przekazywanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce żadna z śląskich uczelni nie znalazła się w czołówce. Wymienione zostały: Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Menadżerska w Warszawie, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uczelnia Łazarskie w Warszawie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, a także Uniwersytet Gdański.
Najbardziej popularne są zdecydowanie uczelnie techniczne, ponieważ to właśnie cztery politechniki mają najwięcej chętnych na jedno miejsce i niestety nie ma wśród nich Politechniki Śląskiej. Wśród uniwersytetów także na próżno szukać Uniwersytetu Śląskiego czy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Sprawdźmy jednak co możemy zaoferować przyszłym studentom.
Politechnika Śląska
Główna siedziba Politechniki Śląskiej znajduje się w Gliwicach, lecz uczelnia ma swoje wydziały także w Katowicach, Zabrzu i Rybniku. Same Gliwice, to miasto zlokalizowane bardzo atrakcyjnie i dysponujące sporą ofertą kulturalno-rozrywkową. Ponadto w mieście istnieje spora liczba firm w branży automotive i innych dziedzin przemysłowych.
Sama uczelnia to najstarszy na Górnym Śląsku uniwersytet techniczny i jedna z 10 uczelni badawczych w naszym kraju. Jej absolwenci zajmują stanowiska kierownicze i dyrektorskie w wielu miejscach w Polsce i na świecie.
W ofercie Politechnika Śląska ma kierunki realizowane na m.in. takich wydziałach jak Wydział Architektury, Wydział Elektryczny, Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, Wydział Budownictwa czy też Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej.
Jednakże patrząc na statystykę bardziej do przyszłych inżynierów przemawiają takie miasta jak Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Łódź i Kraków. Może to dziwić, ponieważ poziom uczelni jest naprawdę wysoki, a jej działalność została nagrodzona 4 miejscem w rankingu szkół technicznych.
Uniwersytet Śląski
Jest to jedna z największych uczelni w naszym kraju. W swoich interdyscyplinarnych działaniach łączy nowoczesność i tradycję. Uniwersytet Śląski posiada bardzo szeroką i urozmaiconą ofertę edukacyjną, w skład której wchodzi 86 kierunków o ponad 200 specjalnościach. Do najbardziej popularnych kierunków na tej uczelni należą: psychologia, prawo, filologia angielska-specjalność: kultura-media-translacja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, a także filologia angielska – specjalność: język biznesu.
Uniwersytet Śląski ma swoje placówki w 4 miastach – Katowicach, Sosnowcu, Cieszynie i Chorzowie. W przypadku Katowic, Chorzowa i Sosnowca są to miasta świetnie ze sobą skomunikowane, dzięki czemu studenci, bez najmniejszych problemów mogą poruszać się po kampusie uczelni.
Przed przyszłymi studentami stoi 8 wydziałów, w tym Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego. Uniwersytet posiada również partnerów z ponad 90 krajów świata, prawie 170 laboratoriów i pracowni, ponad 500 przedmiotów własności przemysłowej zgłoszonych w urzędach patentowych. Obecnie zatrudnia ponad 3200 pracowników, którzy pracują na prawie 250 tys. m2 powierzchni uniwersyteckiej.
Pozostałe uczelnie
Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski to tylko dwie najbardziej popularne uczelnie w naszym regionie. Dysponujemy jednak jeszcze wieloma cenionymi placówkami, jak chociażby Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia WSB, Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, a także Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.
Mimo zróżnicowanej oferty, nadal nasze województwo ustępuje innym miastom w zainteresowaniu studentów. Sytuacja najpewniej wynika z atrakcyjności miast. W oczach studentów to właśnie Gdańsk, Warszawa, Wrocław i Kraków są najbardziej atrakcyjne. Wszak wielu młodych ludzi chce zaznać czegoś nowego podczas okresu studiowania i decyduje się na wyjazd. Dlatego także mieszkańcy naszego województwa niejednokrotnie wybierają inne miasta do kształcenia się.
Zródło: dane GUS
Fotografia : https://us.edu.pl/multimedia/miedzyuczelniana-inauguracja-roku-akademickiego-w-miescie-nauki-katowice/