Ślązacy w walce o rozwój miast i województwa – obywatelska inicjatywa uchwałodawcza
Malejąca liczba mieszkańców, starzejące się społeczeństwo, mało atrakcyjne perspektywy zawodowe, specyfika regionu, transformacje górnicze, problematyka etniczna – to tylko niektóre z problemów z jakimi muszą zmierzyć się mieszkańcy Śląska. Po realnym upadku Śląskiej Partii Regionalnej rosną obawy, że Ślązacy zostaną pozostawienie sami sobie, a ich interesy przestaną być bronione. Ci, którzy na Śląsku zostają pewni są jednego – muszą wziąć sprawy w swoje ręce, jakkolwiek trudne by to nie było.
Nie każdy ma czas i możliwości, by włączyć się w lokalną politykę, poprzez zaangażowanie w działalność rady gminy, powiatu, czy też sejmiku wojewódzkiego. Sam ustawodawca wprowadził możliwość wprowadzenia różnorakich inicjatyw poprzez odpowiednie zapisy chociażby w ustawie o samorządzie gminnym, która kolejno stanowi, że:
„W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego zostają uwzględnione w uchwale budżetowej gminy. Rada gminy w toku prac nad projektem uchwały budżetowej nie może usuwać lub zmieniać w stopniu istotnym zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego”
oraz, że: „Grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.”
Nie wszyscy wiedzą o takiej możliwości, a jeśli wiedzą to nie zawsze potrafią z niej skorzystać. Sprawa zdaje się być jednak banalnie prosta, bo społeczność dba o to, by informacje dotarły do jak największej liczby mieszkańców. Chociażby w przypadku budżetów obywatelskich istnieje szereg stron internetowych, a ponadto mieszkańcy w większości głosować mogą bez wychodzenia z domu.
Tylko w Katowicach w tym roku zakwalifikowanych do głosowania zostało 259 projektów, z czego aż 148 zostanie zrealizowanych już wkrótce. Mieszkańcy zadecydowali, że za pieniądze z budżetu chcą m.in. wyremontować park, założyć monitoring, wybudować dodatkowy pawilon dla kotów oraz specjalne przestrzenie szkolne do odpoczynku. Według podanych informacji ponad 50% ankietujących stanowiły kobiety, a równo 107 głosów oddały osoby powyżej 90 roku życia.
Ponadto, jak zostało wcześniej wspomniane, w skutek nowelizacji u.s.g. obywatelska inicjatywa uchwałodawcza stała się narzędziem dostępnym w każdej gminie, dzięki czemu mieszkańcy Śląska mogą mieć realny wpływ na rozwój lokalnej społeczności. Krótko po wejściu w życie ww. nowelizacji radni masowo uchwalili zasady określające sposób i tryb inicjatywy uchwałodawczej przysługującej mieszkańcom, co w konsekwencji miało polepszyć życie obywateli. Tylko w tym roku w Gliwicach podjęto inicjatywę uchwałodawczą o nazwie Polana-Szobiszowice 2022, Aktywni Rodzice dla Gliwic oraz Stare Gliwice 2022. Dodatkowo w poprzednich latach padły liczne projekty dotyczące chociażby rewitalizacja linii kolejowej nr 97 Żywiec – gr. województwa – Sucha Beskidzka.
Mieszkańcy Śląska jak nikt inny wiedzą, że podejmowane przez nich działania to nie tylko kaprys lub zachcianka, ale jawna walka o rozwój miast i województwa.
Mimo widocznych inicjatyw mieszkańców wiele gmin wciąż nie korzysta z tak potężnego narzędzia otrzymanego od ustawodawcy.
Zmiany te muszą zajść więc przede wszystkim w głowach mieszkańców i to możliwie wszystkich, a nie tylko wymaganych ustawowo kilkuset osób. Niebezpieczna, a przy tym niezrozumiała, z ekonomiczno-gospodarczego punktu widzenia jest bierność Ślązaków, którzy już dziś powinni dążyć do zjednoczenia i aktywności społecznej.
Bibliografia:
https://bo.katowice.eu/OBudzecie/Strony/default.aspx
https://bip.gliwice.eu/obywatelska-inicjatywa-uchwalodawcza
https://zywiec.powiat.pl/post/pierwsza-inicjatywa-uchwalodawcza-mieszkancow-w-
wojewodztwach-slaskim-i-malopolskim,3837.html